Vkontakte – Ruská verze sociální sítě Facebook

Mobilní telefon, na kterém mimo jiné funguje aplikace Vkontakte.

Když se řekne Vkontakte, každého okamžitě napadne ruská verze sociální sítě Facebook. A pravda není příliš daleko. Právě kvůli absenci ruštiny ve Facebooku dostala tato sociální síť zelenou především v Rusku. Její rozšíření je po celém světě, i když největší zastoupení má právě v Rusku, Bělorusku, Kazachstánu a Moldavsku.

Co byste měli vědět o Vkontakte?

Začít je třeba pěkně od začátku, takže si tuto sociální síť představme trochu dopodrobna. Stejně, jako jsme psali v některém z minulých článků o sociální aplikaci WeChat. Vkontakte byla založena v roce 2006 a už o tři roky později dohnala v podstatě všechny ruské konkurenty z pohledu menších sociálních sítí. V řeči čísel můžete nahlédnout do tabulky prezentované níže.

PředmětHodnota
Jazyková dostupnostCca 80 jazyků
Počet uživatelů v roce 200930 milionů
Počet uživatelů v roce 2018Přes 500 milionů
Mobilní uživatelé77 %
Několik důležitých informací souvisejících se sítí Vkontakte.

Obliba ruské sociální sítě je stále na vzestupu, takže počet aktivních uživatelů pozvolným tempem roste. Ze sítě původně připravené pro teenagery se v Rusku rozšířila v podstatě mezi všechny generace.

Porovnání s americkým Facebookem

Pojďme se ale trochu podrobněji zaměřit na hlavní rozdíly mezi těmito dvěma populárními sociálními sítěmi. V případě ruské verze je kladen větší důraz na hlídání nevhodného obsahu, což může být postihnuto dokonce i pokutou. Ve prospěch Facebooku hovoří jistě důraz kladený na „čistý“ obsah, kdežto u Vkontakte je více pirátského obsahu. Pokud se chcete přihlásit s Facebookem na různé weby, máte poměrně velkou šanci na úspěch. U konkurenta takto uspějete pouze v rámci Runet.

Ruská sociální síť je uživatelům přístupná skrze mobilní aplikaci, kdežto Facebook nabízí navíc ještě speciální Messenger zaměřený pouze na samotnou komunikaci. I když je bezpečnost a nakládání s osobními údaji Facebooku často vytýkáno, není to nic proti Vkontakte. V případě této sociální sítě dochází k mnohem častějším útokům na uživatelské účty a je zde dost rozšířen spam.